Mikrokomputer CA80
Mikrokomputer CA80
maskotka życia

krasnoludki w MIK-ach rysował
pan Krzysztof Ducki


1. Program główny powinien być zbiorem dobrze pomyślanych procedur.
2. Im dłużej się myśli, tym lepsze procedury można wymyśleć.
3. Myślenie w nieskończoność nie ma sensu.
"Elementarne zasady dobrego stylu programowania", MIK02, str.134
schemat blokowy systemu CA80

Charakterystyka
Mikrokomputer CA80 jest systemem mikroprocesorowym zaprojektowanym do celów edukacyjnych, choć możliwe jest jego wykorzystanie do profesjonalnych celów sterowania i kontroli.
Sercem CA80 jest procesor Z80 (Zilog), taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości 4MHz. Interfejsem użytkownika jest klawiatura szesnastkowa oraz ośmiopozycyjny wyświetlacz siedmiosegmentowy (VFD lub w starszych konstrukcjach - LED) . Mikrokomputer wyposażony jest w mały głośniczek służący do sygnalizacji dżwiękowej. Możliwe jest też podłączenie zwykłego magnetofonu kasetowego w celu zapisywania/odczytu własnych programów.
Pamięć systemu podzielona jest na cztery banki, każdy o rozmiarze 16kB.
Bank o adresie 0000h obsadzony jest pamięcią EPROM, w której znajduje sie program monitora (oprogramowanie systemowe CA80). Banki o adresach 4000h i 8000h mogą być obsadzone dowolnym typem pamięci (RAM lub EPROM). W banku o adresie C000h musi być umieszczona pamięć RAM, ponieważ tam znajdują się dynamicznie zmieniające się dane żywotne dla działania systemu (zmienne monitora, bufor wyświetlacza, wektory przerwań maskowalnych, etc.).
Do obsługi swoich urządzeń peryferyjnych system wykorzystuje układ 8255 (3x8-bit I/O), do niego właśnie podłączona jest klawiatura, sprzęg magnetofonu, głośniczek i konwertery napięcia dla wyświetlacza VFD. Dla aplikacji użytkownika przeznaczony jest oddzielny układ 8255, którego wszystkie wyprowadznia są dostępne poprzez specjalne złącze ZU50 (złącze użytkownika). Na złączu tym dostępne są też wyprowadzenia układu czasowego Z80-CTC. Dodatkowo na ZU50 obecne są niektóre sygnały magistrali systemowej umożliwiając podłączanie własnych interfejsów tak, aby były widoczne w przestrzeni I/O procesora.
Oprogramowanie systemowe (monitor) w podstawowej wersji zajmuje tylko 2kB i swobodnie mieści się w małej kostce EPROM typu 2716. Wersje bardziej rozbudowane (z większą ilością poleceń/aplikacji) wymagają pamięci typu 2732 (4kB) lub 2764 (8kB). Płytka drukowana CA80 jest pomyślana tak sprytnie, aby można było obsadzać kolejne banki pamięci układami różnych typów (włączając w to kostki typu Zeropower-RAM). Rekonfiguracja pamięci wymaga wykonania odpowiednich krosów pomiędzy oznaczonymi punktami na PCB, rzadziej wymagane jest przecięcie ścieżek. Ważne jest to, że CA80 wykorzystuje wyłącznie pamięci statyczne RAM, dane w takiej pamięci (w odróżnieniu od dynamicznych) przetrwają sprzętowy reset systemu.
Systemowe oprogramowanie - CA80 (monitor) umożliwia przeglądanie/modyfikację zawartości pamięci, uruchamianie własnych programów (zastawianie pułapek programowych, przeglądanie rejestrów CPU) oraz ich zapis/odczyt na taśmie zwykłego magnetofonu kasetowego. Dokłady opis poleceń monitora CA80 znajduje sie w MIK05 oraz MIK09.
Z punktu widzenia własnych aplikacji oprogramowanie systemowe można potraktować jako swego rodzaju BIOS (Basic Input Output System) - zestaw gotowych do użycia procedur obsługujących wyświetlacz, klawiaturę, etc. Monitor CA80 zawiera też programowo zrealizowany zegar czasu rzeczywistego - jest on obsługiwany (podobnie jak wyświetlacz i klawiatura) w przerwaniu NMI (Non-Maskable Interrupt) w sposób całkowicie przezroczysty dla aplikacji użytkownika.
Sam monitor CA80 został napisany w sposób wyjątkowo elastyczny, istnieje możliwość podpięcia swoich własnych poleceń, możliwe jest też podłączenie własnych procedur w łańcuch wywołań wykonywany w przerwaniu niemaskowalnym (będą pracowały niejako 'w tle'). Obecność układu Z80-CTC umożliwia wykorzystanie wektorowego systemu przerwań maskowalnych (INT). Przerwania mogą być generowane przez układ CTC co określoną ilość czasu lub po odliczeniu nakazanej ilości impulsów podawanych na odpowiednie wyprowadzenia złącza ZU50.
Cały system, w podstawowej konfiguracji wymaga trzech napięć zasilających: +5V oraz +25V, -5V. Dodatkowe napięcie +25V służy do zasilania obwodów wyświetlacza VFD, napiecie -5V jest potrzebne do zasilania wzmacniacza operacyjnego w sprzęgu magnetofonu.

płytka drukowana starego CA80 płytka procesora i klawiatury razem stary CA80 po włączeniu zasilania w zleceniu 0 - czyli zegarek
kapturki na klawisze kontaktronowe DOLAM-u oraz wizja końcowa jak mogłyby wyglądać, złącza CANON DB50 w dużej ilości - bezcenne
rekonstrukcja starego CA80 płytka I/O czyl 8255 oraz Z80-CTC widok na całość od spodu profilowa fotka
płytka drukowana CA80 otwarta obudowa komputerka CA80 (nowa wersja) w taki sposób zgłasza się CA80 po resecie
lub załączeniu zasilania
firmowa nalepka MIK obudowa raz jeszcze płytka główna nowego CA
stary i nowy - dwa CA80 na rodzinnym zdjęciu


młodszy brat CA80 czyli sterownik CA82
MIK86 - programator pamięci EPROM współpracujący z CA80, umożliwia programowanie kostek 2716...27128

płytki dodatkowe: sterowanie swiatłami i pozytywka - MIK51, częstościomierz-czasomierz MIK50 i programator EPROM oraz układ testowy MIK03Bpłytki dodatkowe: fazowy sterownik mocy MIK052 - opisywany w tomiku MIK06, od strony 81


oto płytka MIK190 - prawie nowy CA80, ale egzemplarz bez maski lutowniczej, zupelnie surowy prototyp, bezcenny


a oto skany płytek drukowanych, gdyby ktoś chciał to przerysowac w Kicad czy Protel

ciekawostka - posrednie wersje CA80, które /na mój stan wiedzy/ nigdy nie trafiły do końcowych użytkowników
całkem ciekawie zbudowany układ główny oraz klawiaturka kontaktronowa, sygnowane CA80 i ... ciągl dalszy jest zagadką.
jeszcze jeden egzemplarz luźnej klawiaturki kontaktronowej do prototypu CA80, niestety w stanie średnim

System CA80 pojawiał się wielokrotnie na łamach (nieistniejącego już) czasopisma Radioelektronik:

Re 9/88J.P. Mikrokomputer CA80 - charakterystyka użytkowa
Re 7/89 S.Gardynik Program emulatora MSID do mikrokomputera Amstrad 6128
Re 10/88 S.Gardynik Mikrokomputer CA80 - opis sprzętu
Re 11/89 S.Gardynik Zastosowanie sterownika CA80. Układy wejścia/wyjścia. Kalkulator czterodziałaniowy
Re 12/89 S.Gardynik Zastosowanie sterownika CA80. Częstościomierz/czasomierz do 100 MHz
Re 1/90 S.Gardynik MIK 86 - programator pamięci EPROM
Re 12/90 S.Gardynik Mikrokomputer CA80 jako sterownik świateł
Re 4/92 S.Gardynik Mikrokomputer CA80
Re 3/93 S.Gardynik CA80 jako zegar cyfrowy
Re 5/93 P.Kozakow Woltomierz-przystawka do mikrokomputera CA80
Re 12/93 S.Gardynik Program C800 MONITOR
Re 1/94 T.Smakuszewski Interfejs RS-232 do systemu CA80
Re 4/94 K.Kapuściński CA80 jako klawiszowy koder alfabetu Morse'a
Re 12/94 J.Konieczny Układ kalkulatora inżynierskiego do CA80
Re 12/96 M.Bielenin Zastosowania komputera edukacyjnego CA80. Przystawka do pomiaru
Re 4/97 M.Bielenin Syntezer mowy - przystawka do mikrokomputera CA80


Z komputerkiem CA80 nierozłącznie związana jest seria książek: MIK01...MIK11, których autorem jest twórca CA80 - pan Stanisław Gardynik. Ciekawostką jest, że ksiżek tak naprawdę jest dziewięć: MIK01...MIK06, MIK08, MIK09 i MIK11. Brakujący MIK07 to zestaw do sprzętowej pracy krokowej, umożliwiającej uruchomienie nieposusznego CA80 w przypadku kiedy inne dostępne środki (włącznie ze zdrowym rozsądkiem) zawiodą.
Co miało być w MIK10? Jeżeli ktoś ewentualnie wie - proszę o kontakt.
Dodatkowe źródło to widoczna na zdjęciu książka "Mikroprocesor Z80" p. Jerzego Kaczmarczuka, a także 'Ukady mikroprocesorowe 8080/8085 w modułowych systemach sterowania" panów Pieńkosa, Moszczyńskiego i Pluty.
MIK01 - Elementarz elektroniki
Pierwsza książeczka w serii MIK, która łagodnie i bezstresowo wprowadza w świat elektroniki. Poznajemy prawo Ohma, pierwsze i drugie prawo Kirchhoffa oraz uczymy się obliczać proste obwody prądu stałego. Czytamy też o podstawowych elementach elektronicznych, ich charakterystykach, parametrach i zakresie zastosowań. W międzyczasie dowiadujemy się co to jest lutownica, cyna i miernik uniwersalny oraz dlaczego człowiek mając tylko dwie ręce jest tak niedoskonały. Na koniec uczymy się budować proste zasilacze prądu stałego, zarówno z wykorzystaniem elementów dyskretnych jak i scalonych stabilizatorów.
MIK02 - Elementarz mikroelektroniki
Ten tomik wprowadza nas w świat techniki mikroprocesorowej. Poznajemy system dwójkowy i uczymy się wykonywać podstawowe operacje arytmetyczne i logiczne na liczbach binarnych. Dowiadujemy się też, że świat wygląda różnie z różnych punktów odniesienia (widzenia) oraz próbujemy zrozumieć fizycznż interpretację liczby binarnej. Następnie zabieramy się za mikroprocesor Z80. Ochłonąwszy po delikatnym wstrząsie na wieść, że wewnątrz Z80 siedzi pracowity krasnoludek, poznajemy budowę procesora i jego podstawowe rozkazy. Dowiadujemy się co to jest stan wysokiej impedancji, wskaźnik i dno stosu oraz mnemonik... Zupełnie niesamowite jest to, że większość rozkazów Z80 została rozpisana na przysłowiowe 'czynniki pierwsze' włącznie z podaniem ich interpretacji graficznej i opisem z jakich cykli maszynowych się składają. Cykle maszynowe Z80 wraz z bogatym komentarzem zostały przedstawione na wykresach, a ich samodzielna analiza pozwala nabrać bardzo ważnej umiejętności - czytania wykresów czasowych sygnałów cyfrowych (pieszczotliwie - "cukiereczków"). Na koniec dowiadujemy się co to jest assembler i monitor kodu maszynowego, uczymy się pisać prościutkie programy na procesor Z80.
MIK03 - Podstawy techniki cyfrowej
MIK03 to taka 'cyfrówka dla opornych' czyli bardzo przystepnie wyjaśnione podstawowe zagadnienia techniki cyfrowej. Dowiadujemy się co to jest iloczyn i suma logiczna, co wynika z tabeli prawdy bramki logicznej, a także jak przy pomocy różnych typów bramek konstruować dowolne, nawet skomplikowane funkcje logiczne. Z tą wiedzą wkraczamy w świat przerzutników, liczników i rejestrów, w końcu wiemy do czego służy komparator i przerzutnik monostabilny. MIK03 to nie tylko zera i jedynki, dużo uwagi poświęcono aspektom czysto elektronicznej natury: obciążalności wyjść układów wykonanych w różnych technologiach (LS,HC) a także parametrom wejściowym (prądy i napięcia w stanach L i H). Zapoznajemy się także ze sposobami pomiaru tych parametrów przy pomocy zwykłego multimetru. Na końcu książeczki znajduje się pierwsza część małego katalogu najbardziej popularnych (wówczas, lata 90-te) układów TTL - to MIK03A. Druga jego część była dostępna w osobnej oprawie...
MIK03A - broszurka-dodatek do książki MIK03, to skórcony katalog popularnych układów TTL serii 74xx orac CMOS 4xxx. Bardzo przydatna rzecz, gdy firmowe, kompleksowe katalogi układów scalonych był niezbyt łatwo osiągalne dla przeciętnego amatora.
MIK04 - Podstawy mikroelektroniki
W tomiku MIK04 znajdziemy bardzo szczegółowe infomacje na temat budwy i działania procesora Z80, a także dwóch ważnych dla konstrukcji CA80 układów: Z80CTC (układ czasowo-licznikowy) i 8255 (24-bitowe I/O). Dowiadujemy się w jaki sposób do Z80 podłączyć pamięć oraz porty wejścia/wyjścia. Przy okazji omawiania Z80CTC poznajemy tajniki systemu przerwań procesora Z80.
Dodatkiem do tego tomiku jest MIK04A - broszura zawierająca pełną listę rozkazów procesora Z80 oraz parametry i przebiegi czasowe dla CPU oraz układów CTC i 8255.
MIK05 - CA80 Mikrokomputer
Ten tomik zawiera opis budowy i działania mikrokomputera CA80. Znajdziemy tam bardzo szczegółową procedurę montażu systemu (opis w MIK05 dotyczy CA80 w starszej wersji, montowanej na trzech pcb) oraz szereg porad na wypadek, gdy zmontowany CA80 jednak nie chce zadziałać. Większą część książki zajmuje opis oprogramowania systemowego. Opisane są wszystkie polecenia podstawowego programu monitora a także sposób uruchamiania swoich własnych programów pod jego kontrolą. Tomik kończy się opisem systemowych procedur obsługi klawiatury, wyświetlacza i magnetofonu. Poznajemy nie tylko ich działanie, ale także uczymy się wykorzystywać je we własnych programach (podany jest dokłady opis parametrów, wpływ na stan rejestrów CPU i zajętość stosu). Dla wyjątkowo dociekliwych, na samym końcu załączony jest listing wszyskich procedur systemowych CA80.
MIK06 - Laboratorium programowania
W MIK06 znajdziemy opis wielu ciekawych aplikacji systemu CA80: programatora pamieci EPROM, kalkulatora, częstościomierza/czasomierza, sterownika świateł i komputerowej pozytywki z efektami świetlnymi. Załączone schematy pozwolą na budowę niezbędnych interfejsów, samodzielna analiza listingów poszczególnych programów pozwoli zrozumieć działanie tych jakby nie patrzeć nietrywialnych aplikacji. Przy okazji omawiania rozszerzonego programu monitora (CA88), poznajemy też uroki uruchamiania aplikacji korzystujących z sysemu przerwań - to materiał dla chcących maksymalnie wykorzystać możliwości systemu CA80.
MIK07 – Uruchamianie CA80. Sprzętowa praca krokowa.
Patrząc współczesnymi kategoriami MIK07 to nie tyle produkt, co raczej usługa wsparcia technicznego świadczona przez twórcę CA80 dla użytkowników komputerka w przypadku problemów z jego uruchomieniem. Materialna cześć MIK07 sprowadzała się do płytki drukowanej MIK07A, na której zmontowano układ sprzętowej pracy krokowej oraz dedykowanej pamięci EPROM typu 2716 zawierającej stosowne oprogramowanie, to MIK07B. Nieskomplikowany program, którego działanie daje dość charakterystyczne kombinacje logiczne na magistralach systemu przedstawiono na stronie 187 MIK05. Kod uruchamiany jest pod kontrolą prostego układu zapewniającego sekwencyjne wykonywane kolejnych cykli maszynowych procesora Z80, zauważmy – cykli maszynowych, a nie rozkazów. Mając możliwość wejścia na ten poziom szczegółowości możemy zweryfikować przerwy lub zwarcia na szynach systemu, ewentualnie wykryć konflikty w dostępie do szyny danych. Taka diagnostyka jest dość żmudnym zajęciem, ale też sięgamy po nią w sytuacji kryzysowej – gdy procedury uruchamiania CA80 z rozdziału 2.5 `Dlaczego nie działa` (MIK05) zawiodą. Schemat ideowy MIK07A oraz wsad do pamięci MIK07B zawarto na trzech ostatnich stronach tomiku MIK05. Rzeczony układ można było zbudować samodzielnie, choćby na fragmencie płytki uniwersalnej, istniała też możliwość wypożyczenia kompletu od firmy MIK.
MIK08 - Pełny listing programu monitora CA80
Czterdzieści dziewięć stron listingu w assemblerze procesora Z80 zakończone zdawkowym "No Fatal error(s)". To właśnie podstawowe oprogramowanie systemowe CA80 podane jak na dłoni, wraz z bogatym komentarzem, pełną listą symboli, ostatnie dwie strony broszurki to wydruk kodu maszynowego w postaci hex. Analiza tego listingu pozwala zrozumieć wiele ciekawych technik np. pisanie procedur obsługujących interfejs użytkownika w przerwaniach NMI czy sposobów uruchamiania fragmentu kodu pod kontrolą innego programu nadzorczego, z wykorzystaniem pułapek programowych. No i oczywiście znajomość tak udokumentowanego kodu programu monitora pozwala na świadome (i w miarę bezpieczne) ingerowanie w jego strukturę w celu dodania nowych funkcjonalnoci.
MIK09 - Nowy CA80 ciąg dalszy MIK05
Tomik poświęcony systemowi CA80 po zabiegu face-liftingu, czyli wykonanego na jednej, dwustronnej płytce drukowanej (MIK290) i zapakowanego w odpowiednią obudowę. Oprócz skróconego opisu zleceń podstawowego i rozszerzonego programu monitora (dla przypomnienia), znajdziemy też opis dwóch innych zestawów aplikacji C800 i C930 Monitor. W C800 zawarto gry: Lotto-lotek, Master-mind, Refleks, program-zabawkę pt. organki z pamięcią oraz zupełnie nierozrywkową aplikację służącą do obsługi powiększalnika fotograficznego. Monitor C930 to taki 'game-pack' dla CA80: począwszy od prostych gier jak 'Kółko i krzyżyk' czy 'Tor przeszkód' a skończywszy na grach 'Szachy' i 'Warcaby' (kod maszynowy w/w gierek jest w MIK11), dodatkowo jest program do wyliczania biorytmów i inne ciekawostki. Jednak większą część tomu MIK09 zajmuje dokładny opis montażu nowego CA80 (podobnie jak w MIK05), załączono schematy ideowe poszczególnych bloków funkcjonalnych i wiele rysunków montażowych. Zmiana PCB systemu CA80 pociągnęła za sobą konieczność delikatnych modyfikacji programu monitora - zmiany te zostały dokładnie opisane włącznie z podaniem listingów nowych fragmentów kodu.
MIK09A - dodatek do "MIK09 Nowy CA80" - mała wkładka formatu zeszytowego wydrukowana na sztywnym kartonie, w sam raz aby to schować w foliową skórkę. Bardzo przydatna ściągawka z opisem mapy pamięci CA80 (zmienne, procedury systemowe i ich lokalizacje), dodatkowo informacje na temat wyprowadzeń złącza użytkownika ZU50 oraz podręczna lista rozkazów procesora Z80.
MIK11 - Superemulator MikSID
Jak wskazuje tytuł tomiku - głównym tematem jest emulator MikSID, potężne narzędzie umożliwiające uruchomienie praktycznie każdego systemu zbudowanego na bazie procesora Z80. Dokładnie opisano sposób instalacji tego programowania na komputerze PC, konfigurację i podłączenie do systemu z procesorem Z80 przy pomocy dwóch rodzajów sond emulacyjnych. Znaczną część tomiku zajmuje dokładny opis poleceń emulatora wraz z przykładami ich użycia. W MIK11 emulator MikSID jest wielokrotnie porównywany do profesjonalnego emulatora MICE-II (tajwańskiej firmy Microtek) - nieco informacji o MICE-II jest na dole tej strony...
W MIK11 znajdziemy też ciekawą niespodziankę: opis (schemat, rysunki montażowe) małego, uniwersalnego sterownika o nazwie CA82. To taka okrojona, zakompleksiona przez brak klawiatury i wyświetlacza wersja dużego CA80, doskonała do 'zastosowań wbudowanych', jako autonomiczny sterownik mikroprocesorowy. Ważne jest to, że w CA82 dekodowanie I/O użytkownika jest identyczne jak w CA80 - aplikacje pisane i testowane na CA80 (w roli platformy uruchomieniowej) bedą spokojnie działały na małym CA82...
Mikroprocesor Z80 J.Kaczmarczuk, WNT, '87
Całkiem sympatyczna książka poświęcona budowie, organizacji wewnętrznej i działaniu procesora Z80. Znajdziemy tam omówienie poszczególnych rozkazów procesora (z podziałem na grupy: przesłania, artymetyczne, we/wy, etc...) oraz zagadnienia związane z programowaniem w jezyku assemblera. Pokazano też bardziej zaawansowane techniki programowe np. obsługa tablic jedno i wielowymiarowych oraz struktur danych typu lista, bardzo przydatne mogą okazać się gotowe procedury arytmetyczne operujące na zmiennych wielobajtowych (mnożenie, dzielenie, etc..) /ja wykorzystałam niektóre w dinomon-85/
Z80 Family User's Manual / Zilog Inc.
To firmowa, grubaśna publikacja na temat rodziny układów skupionych wokół procesora Z80. Znajdziemy tam pełną specyfikację samego procesora Z80CPU (parametry, architektura, lista rozkazów) jak i układów towarzyszących: Z80CTC (Counter/Timer Circuit), Z80PIO (Parallel Input/Output), Z80SIO (Serial Input/Output) oraz Z80DMA (Direct Memory Access).

A na pierwszej stronie jest piękna dedykacja od Andrzeja (gaweł),
dzięki której ta książka jest tak bardzo ważna w mojej kolekcji...
Układy mikroprocesorowe Z80, K.Fedyna, M.Mizeracki, WKiŁ, '89
Detalicznyu opis układów rodziny Zilog Z80, od CPU począwszy poprzez w miarę popularne kostki PIO, CTC, DMA, SIO aż na egzotykach typu DART czy COMBO skończywszy. Rejestry i przebiegi czasowe rozpisane bardzo ładnie, ale to nie jest "lektura do poduszki", to raczej niezbędnik do którego sięgamy pisząc procedurki korzystające z wymienionych układów peryferyjnych.
Podstawy i praktyka programowania mikroprocesorów, J.Grabowski, S.Koślacz, WNT, '80
Publikacja dotyczy wprawdzie procesora Intel 8080, ale w/g mnie stanowi znakomite merytoryczne uzupełnienie MIK-ów, szczególnie rodział poświęcony technikom programowania (przekazywanie parametrów przez stos, etc.). Książka zawiera sopro gotowych "procedur-przydasiów", które można dość łatwo adoptować do Z80 i wykorzystać we własnych programach.
Z-80 and 8080 assembly language programming, Kathe Spracklen
Bardzo ciekawa pozycja o programowaniu Z80/8080 w języku assemblera, napisana przez programistkę "starej daty", z uczuciem, zaangażowaniem, z sercem. Bardzo przystępnie wyjaśnione zawiłości rzeczonych CPU oraz sporo gotowych fragmentów kodu w sam raz do wykorzystania. W/g mnie "must have" dla kogoś, kto ciągle pracuje z CPU Z80.
Układy mikroprocesorowe 8080/8085 w modułowych systemach sterowania
J.Pieńkos, S.Moszczyński, A.Pluta, WKiŁ, '88

Książka ta jest wprawdzie poświęcona układom dedykowanym procesorom i80/85, lecz wiadomości w niej zawarte są bardzo użyteczne także dla posiadających CA80. Poza opisem układu 8251 (sprzęg szeregowy), który można bardzo łatwo dopiąć do CA80, w książce znajdziemy porady, a czasem gotowe wręcz rozwiązania rożnego rodzaju interfejsów pomiędzy systemem mikroprocesorowym a światem zewnętrznym - począwszy od modułowych interfejsów z przetwornikami A/C i C/A a skończywszy na takich ciekawostkach jak dwustanowe wejścia prądu zmiennego czy sterowanie obciążeniem dużej mocy AC wraz z kontrolą zwarcia lub przeciążenia.

broszurka MIK05B - schematy ideowe i montażowe starego CA80

folder reklamowy nowego CA80 w formie małej wkładki dodawanej do korespondencji


majstersztyk marketingowy - folder reklamowy firmy MIK oraz cennik elementów do starego CA80, marzec 1990


inne wersje cennika, spreparowane z nieco mniejszą finezją, ale i tak ciekawe, datowane na marzec 1990


"MIK news" maj '89 - C800 Monitor oraz rozszerzone rozkazy CPU Z80


"MIK news" wrzesień '89 - anons wersji starego CA80 z wyświetlacze VFD, opis + schematy


"MIK news" styczeń '90 - plany dot. MIK10, nieco info o przyszłej książce MIK09 (nowy CA) oraz garść informacji typu errata


"Katalog MIK IV kwartał '91"

"InforMIK", maj '90


Fragmencik "MIK 04A" - skumulowany pinout pamięci RAM/EPROM wykorzystywanych w systemie CA80Żadna to nowość, że dla kogoś zajmującego się techniką cyfrową, a szczególnie mikroprocesorami, podstawowym narzędziem jest dobry próbnik stanów logicznych. Co znaczy dobry? W sensie funkcjonalnym - sygnalizacja stanów L i H, obecności krótkich impulsów czyli 'szpilek' (zarówno L jak i H) na tle ciągłego stanu logicznego. Miło jest, gdy taka sonda potrafi wykryć stan wysokiej impedancji...Przy okazji mojej znajomości z systemem CA80 nieco się ich nazbierało, po lewej - całe stadko moich próbników w formie wystawki:
 • VM101 TTL Logic Probe firmy Tesla
 • PT-1A Logic Probe wyprodukowany przez ZOPAN (tak, to nasze!)
 • MIK03C - próbnik-dodatek do książki MIK03

  Wymienione sondy Tesli i ZOPAN-u, no cóż tu pisać - ładnie się prezentują, ale ze względu na parametry z reguły siedzą na wieszaku... Za to MIK03C jest rewelacją samą w sobie (nawet ze względu na tak pocieszny wygląd):

 • stan niski Ui(Low) <= 0.4V, Ii(Low) = 20uA
 • stan wysoki Ui(High) >= 2.8V, Ii(High) < 50uA
 • czas najkrótszych wykrywalnych impulsów T(min) > ~150nS

 • broszurka dołączona do próbnika MIK03C
  sonda MIK03C jako zestaw do samodzielnego montażu, urocze!  A na koniec mała fotogaleria - zdjęcia prospektów reklamowych tajwańskiej firmy Microtek - producenta wspomnianego w MIK11 emulatora MICE. Foldery, które zdobyłam dotyczą MICE (Micro In-Circuit Emulator) w ogólnym ujęciu: każda broszurka jest poświęcona innemu CPU. Jak widać na zdjęciu (lewo,góra) MICE był wykonywany w wersjach dla większości popularnych wówczas CPU - od małych 8-bit jednoukładówek, poprzez 8-bit procesory ogólnego przeznaczenia, aż po szesnastobitowe, silne jednostki obliczeniowe. Tu, wersja dla procesora Z80, czyli bezpośrednia konkurencja Superemulatora MikSID.


  luty 2006 / luty 2017

  zdjęcia książek i elektroniki na tej stronie są mojego autorstwa, jestem szczęśliwą posiadaczką całości opisywanego tu zestawu :)

  gorace podziękowania dla Beatki i Marka za wrzutkę do tej kolekcji (stary CA i literatura)


  Natasza Biecek 2004-2018/~, e-mail